بوداي طلائي

ديروز جمله ي اول كلاس*در يكي از كلاس ها بد جوري من  را به فكر فرو برده بود شايد براتون پيش آمده باشه كه ،گاهي يه جمله تلنگري به افكار شما مي‌زند كه طنين آن تا ساعتهادرگوش شما پيچيده است.جمله از حضرت علي بود با اين مضمون : در حيرتم از كساني كه، وقتي چيزي را گم مي كنند در به در به دنبال آن مي گردند ولي وقتي خود را گم مي كنند هيچ تلاشي براي يافتن آن نمي كنند.

بعد از ظهر هنگام استراحت ومطالعه به مطلبي برخورد كردم كه بي ارتباط با جمله ي قبلي نبود مطلب در مورد معبد بوداي طلائي در تايلند بودمعبد كوچكي كه در آن مجسمه ي محكم وطلائي بودا با ارتفاعي حدود ده ونيم پا ووزني بيش از دو ونيم تن، با ارزشي حدود نود وشش ميليون دلار،كه داستان جالبي دارد.

 در سال 1957گروهي از راهبين صومعه اي ناگزير يه جابجايي يك بوداي گلي از معبد خود به محل جديد آن مي‌شوند علت جابجايي، توسعه بزرگراه بوده است .هنگامي كه جرثقيل اقدام به جابجايي مجسمه عطيم الجثه مي كند، مجسمه به خاطر وزن هول انگيزش ترك بر مي دارد. از طرف ديگر باران شروع به باريدن مي كند. راهب اعظم كه نگران آسيب ديدن بوداي مقدس بود،تصميم مي گيرد تا دوباره مجسمه را پايين بياورند وبراي جلوگيري از خيس شدن، آن را با كرباسي قير اندود بپوشاند.

شب همان روز راهب اعظم فانوسي را برمي دارد و براي بررسي وضع مجسمه به سراغ آن مي‌رود.با تعجب متوجه مي شود نور فانوس در قسمت ترك منعكس مي شود.به دنبال تيشه وقلم مي رود وشروع به كندن گل مي كند پس از ساعتها تلاش بوداي شگفت انگيز طلائي را زير لايه اي از گل با ضخامتي حدود هشت اينچ مي‌يابد.مورخين بر  اين باورند كه چند صد سال قبل هنگامي كه ارتش برمه در صدد حمله به تايلند بر مي‌آ‌‌‌يدراهبين براي جلوگيري از تاراج وچپاول مهاجمين، بوداي طلائي را با لايه اي از گل مي پوشانند؛وظاهرا همه راهبين پس از حمله ،قتل عام مي‌شوند واين راز،سال ها سر به مهر مي ماند. **

همه ما ،شبيه به آن بوداي گلي هستيم كه روي خودمان را با لايه اي سخت از ترس وهراس پوشانده ايم .اما در درون هر يك از مايك بوداي طلائي وجود داردكه خويشتن ماست لايه اي كه از كودكي ،ِشايد از سنيني حدود 2-3 سالگي كم كم شروع به ساختنش مي كنيم ومي كنند .گاهي اين لايه ها براي حفط ودفاع خود ما از بايد ها ونبايدهاي جامعه است وحتي گاهي نتيجه ترس ها و مشكلاتي كه پدران ومادران وچندين وچند نسل قبل از آن ها از سر گذرانده اند.با ور كنيد اگر كمي تحقيق كنيد و تاريخچه ي خانوادگي خود راوحتي قوم وشهر خود را پيدا كنيد ريشه ‌ي بسياري از عادات ورفتارخود را پيدا مي كنيد تيشه وقلمي لازم است كه با احتياط لايه هاي ورسوباترا كنار زد وخويشتن خويش را پيدا كرد.

*در كلاسهاي من رسم بر اين است كه قبل از ورود من به كلاس بچه ها جمله اي زيبا يا نكته ي قابل توجهي را كه در طول چند روز گذشته ياد گرفته اند بنويسند .گاهي فقط به خواندن آن جمله اكتفا مي كنيم ولي گه گاهي هم پيش ميايد كه اگر جمله ي بحث انگيزي باشد چند دقيقه اي با بچه ها به آن بپردازيم. در كل در همه سالهايي كه من اين روش را پياده كرده ام هم براي خودم بسيار مفيد وآموزنده بوده است وهم همه دانش آموزانم اين روش را پسنديده اند.ايده اين روش را از شهيد رجايي وكتاب خاطرات وزندگينامه ي ايشان گرفته ام.

**به نقل از كتاب 51 داستان كوتاه براي تلطيف وتقويت روحيه

حك كنفبلد-مارك ويكتور هنسن

ترجمه:راستكار محمودزاده

/ 11 نظر / 14 بازدید
نمایش نظرات قبلی
تيم طراحی ساتين

با سلام خدمت شما ممنون از اينکه به داراب چميستری لينک داديد. به زودی لينک شما را در سايت ميذارم

محمد

با سلام وبلاگ جالبي داريد ساده و صميمي مسئله اي برايم پيش آمده اميدوارم كمكم كنيد مقداري پودر اهك (caco3) و پودر سود سوزآور (naoh) با هم مخلوط شده است چگونه مي توان آنها را از هم جدا كرد و درصد هريك را محاسبه كرد با تشكر

نوشين

در مورد آزئو تروپ اطلاعات ميخواهم ميشه لطفا کمکم کنيد تا ۳۱ فروردين می خواهمش. اگه به پست الکترونيکيم بفرستيد کمک بزرگی بهم کرديد.( راستی وبلاگتونم خيلی با حاله)

نسرين

سلام دوست من سال نو مبارک. بله ما آدمها بارها خودمان را گم ميکنيم و خيلی هم به آن اهميت نميدهيم .شايد هم وقت نميکنيم که دنبالش بگرديم.

( م.د ) يا محمد

سلام . ببخشيد مي خواستم بگم كه توو سوال 33 هفدهمين المپياد شيمي مرحله ي دوم (تستي هاش) منيزيم بي كربنات و كلسيم بي كربنات رو به شكل MgHCO3 و CaHCO3 نوشته بود حالا اين سوال غلطه . پس اينو چي كار مي كنن ؟ لطفا اين نظر منو توو صفحه ي اول وبلاگت بنويس . شايد يكي ببينه . خيلي ازت ممنونم .

گروه های آموزشی ارژن

سلام لطف کنيد نسبت به معرفي ولينک وبلاگ www.tka.blogfa.com درصورت امکان همکاری نماييد. باتشکر اميری