مدل کوانتومی اتم-انرژی یونش

سلام

پس از مطرح کردن سوالم در مورد کاتالیزگر گرچه وبلاگ چیزی بیش از ۱۰۰ باز دیدکننده در روز داشت. ولی به جز همکار عزیزم خانم ترکاشوند کسی اظهار نظر نکرد02.gifدلیلش؟؟؟؟؟

واما نظر ایشون:

ترکاشونددوشنبه 22/8/1385 - 11:4کاتالیزگر سرعت واکنش¬های شیمیایی ممکن را افزایش می¬دهد اما واکنش¬های غیرممکن را ممکن نمی¬سازد چون بدون NO2 واکنش غیر ممکن است پس کاتالیزگر نیستchemiphysic.blogfa.com/ -mina_torkashvand@yahoo.com

 واما امروز یه ایمیل جالب با عنوان پاسخ مؤلف به پرسشی چالش برانگيز از کتاب شيمي 2 و  آزمايشگاه دریافت کردم که جای بسی امیدواری داره که بالاخره فعالیت های اینترنتی هم داره در بحث آموزش جدی گرفته می شه!بخونید شاید به درد شما هم بخوره!

بسياري از معلمان ارجمند پيرامون فکر کنيد صفحه‌ي 22 کتاب شيمي 2 و آزمايشگاه پرسش‌هايي مطرح کرده‌اند و خواستار توضيح ارتباط ميان دو بند اين فکر کنيد با يک ديگر و با متن درس شده‌اند. براي رفع ابهام و کمک به تدريس بهتر مفهوم مورد نظر توجه شما را به موارد زير جلب مي‌کند.
1- اين فکر کنيد در بحث "مدل کوانتومي اتم" و بعد از توضيح عدد کوانتومي اصلي (n)‌ آمده است. اشاره به رابطه‌ي n و سطح انرژي لايه‌هاي الکتروني در دو سطر پاياني، مقدمه‌اي براي طرح فعاليتي ذهني فراهم آورده است که ضمن تقويت مهارت‌هاي ذهني دانش‌آموزان امکان يافت تصويري دقيق‌تر و کامل‌تر از ساختار اتم را به وجود آورد.
2-در متن اين فعاليت ضمن معرفي مفهوم "انرژي يونش" مقدمه‌ي طرح دو پرسش فراهم شده است. در پرسش‌ «آ» نموداري برگرفته از داده‌هاي تجربي ارايه شده است که روند افزايشي سطح انرژي لايه‌ي الکتروني را که پيش از اين در متن اشاره شده بود تأييد مي‌کند، اما از آن‌جايي که سطح انرژي لايه‌هاي الکتروني با کمک جداسازي الکترون‌هاي موجود در لايه‌ مشخص شده است دو نوع روند افزايش در نمودار قابل توضيح است؛ روند افزايش انرژي به دليل تغيير لايه‌ي الکتروني و روند افزايش انرژي در هر لايه به دليل تغيير بار الکتريکي ذره‌اي که الکترون از آن خارج مي‌شود. آن چه که در اين بند از فکر کنيد اهميت بيش‌تري دارد جلب توجه دانش‌آموزان به لايه‌هاي الکتروني و گنجايش هر لايه است . توجه به ميزان تغيير انرژي پياپي و اشاره به منشأ احتمالي آن راهگشاي تدريس اين بند است. در پايان اين مرحله از تدريس ممکن است اين سؤال به ذهن برسد که اگر بخواهيم با اين سه لايه‌اي که پيرامون هسته‌ي اتم شناخته‌ايم يک اتم بسازيم چه اتم‌هايي را مي‌توان ساخت؟
بند "ب" زمينه براي پاسخ به اين پرسش ذهني دانش‌‌آموزان را فراهم مي‌کند.
3-در بند «آ» فلز منيزيم با عدد اتمي 12 انتخاب شده تا به کمک يونش پياپي آن وجود لايه‌هاي الکتروني به اثبات برسد. اما در بند «ب» با انتخاب دوازده عنصر نخست جدول تناوبي تلاش شده است اين بار به جاي خارج کردن الکترون، با وارد کردن الکترون در همان لايه‌هاي الکتروني بار ديگر وجود آن‌ها را به اثبات رساند، ضمن آن که اطلاعات بيش‌تري را نيز در اختيار دانش‌آموزان قرار مي‌دهد. در واقع نمودار «ب» تداعي کننده‌ي اصل آفبا است و مقصود مؤلف نيز اين بوده است که دانش‌آموزان با شناختي که از لايه‌هاي الکتروني پيدا کرده‌اند بتوانند اتم بسازند.
در بحث بند "ب" در کلاس بهتر است پيش از جلب نظر دانش‌آموزان به نمودار اين بند از طريق پرسش و پاسخ از آن‌ها بخواهيم گام به گام به پرسش‌هاي زير و مانند آن‌ها پاسخ دهند:
1- اتم هيدروژن با عدد اتمي يک را در نظر بگيريد. فکر کنيد تک الکترون اين اتم در کدام لايه‌ي الکتروني قرارمي‌گيرد؟
2- اتم هليم با عدد اتمي دو را در نظر بگيريد. دو الکترون اين اتم بايد در کدام لايه يا لايه‌هاي الکتروني قرار بگيرند؟
3- اگر کار ساختن اتم‌ها را اتم منيزيم با عدد اتمي 12 ادامه دهيم انتظار داريد که دوازدهمين الکتروني که به منيزيم اضافه مي‌شود به کدام لايه‌ي الکتروني وارد ‌شود؟
پس از طرح اين پرسش‌ها توجه دانش‌آموزان را به نمودار جلب کنيد و از آن‌ها بخواهيد تفاوت‌ها و شباهت‌هاي دو نمودار را بيان کنند. بي ترديد مشاهده‌ي سه لايه‌ي الکتروني با تعداد مشابه نقطه (اتم يا الکترون) در هر بخشي از نمودار از جمله مهم‌ترين شباهت‌ها و تغيير شکل روند تغيير انرژي براي نقطه‌هاي سوم تا دهم مهم‌ترين تفاوت است. وجود شباهت‌(ها) با توجه به روش تدريس گفته شده قابل انتظار است ولي تفاوت بيان شده پرسش برانگيز خواهد بود. اين پرسش مقدمه‌اي است براي معرفي بحث بعدي که مفهوم زيرلايه است و در دو سطر نخست صفحه‌ي 23 معرفي مي‌شود. وجود گروه‌هاي کوچک‌تر در هر لايه‌ي الکتروني به خوبي در ميانه‌ي نمودار بند «ب» قابل مشاهده است.
البته اين موضوع که در نمودار «آ» الکترون‌ها از يون‌هاي مثبت جدا مي‌شود در حالي که در نمودار «ب» الکترون‌ها از اتم خنثي بيرون کشيده شده‌اند نيز از جمله تفاوت‌هاست. توجه داشته‌ باشيد که تفاوت مقياس انرژي نيز روي محورهاي عمودي دو نمودار سبب شده است که در نمودار «آ» وجود زير لايه‌ها به دليل کوچک‌تر بودن تفاوت انرژي آن‌ها در مقايسه با لايه‌ها ديده نشود.


----------------------------------------------------------------------------------------------------------

اعتماد به نفس

۸-راز اعتماد به نفس در شوخ طبعی است.اگر شوخ طبع باشی می توانی به خودت بخندی واگر خودت به خودت بخندی  احساس سبکبالی خواهی کرد.

هر روز یک داستان خنده دار بخوان وحداقل روزی یک لطیفه خوب برای دوستانت تعریف کن.

/ 16 نظر / 25 بازدید
نمایش نظرات قبلی
Chemicalquestion

مرجع شيمي ايران به فارسي مرجع شيمي ايران به فارسي بر روي وب منتشر شده. دوستداران علم شيمي ، صنعت گران اين بخش ، دانشجويان علوم مختلف مربوط به شيمي ، دانش آموزان ، محققان در اين زمينه و کليه افراد علاقه مند اين رشته را به عضويت و بازديد از اين سايت که به علت نبود مرجعي خاص و معتبر براي اين رشته در اينترنت به زبان فارسي داير گرديده است دعوت مينماييم. بران ورود به سايت لطفا از آدرس زير استفاده نمايد. www.ChemicalQuestion.com از همه عزيزاني که مايل به همکاري در هر چه مفيدتر و بهتر شدن پايگاه ميباشند دعوت به همکاري مينمايم. آدرس ايميل : ChemicalQuestion@yahoo.com با تشکر از شما و اين سايت

شهريار

سلام بر همکار هميشه اکتيو و اميدوارم خانم راستگو . راستش من تازه بعد از يک دوره ی نقاهت اينترنت زدگی و بعد از دست و پنجه نرم کردن با فعاليت های دست و پا گير مدرسه ای . امروز موفق شدم سری به وبلاگتون بزنم . به هر حال هميشه از مسائل آموزشی شيمی که مطرح کره ايد استقبال کرده ام . به زودی نظرم رو در موردی که به بحث گذاشتين عرض می کنم . هرچند شايد ديگه دير شده . موفق باشيد

ترکاشوند

از ايوپاک واکنش های اتوکاتاليسترا براتون می گذارم autocatalytic reaction A chemical reaction in which a product (or a reaction intermediate) also functions as catalyst. In such a reaction the observed rate of reaction is often found to increase with time from its initial value. See order of reaction.

ترکاشوند

اینجا را هم ببینیدhttp://en.wikipedia.org/wiki/Autocatalysis

اعتماد به نفس حقيقی به اين خاطر نيست که هيچ نگرانی نداريد اعتماد به نفس واقعی ايمان به خود به رغم ترسهايتان است

مريم

سلام: خانم راستگو!شرمنده که من مجبور شدم چند بار کار غير اخلاقی انجام بدم واز مطالبتون copy&past بگيرم.آخه برا مسابقه ی وبلاگ نويسی شيمی احتياج دارم.يه وبلاگ ديگه هم دارم ايشاالله دفعه بعد که بيام حتما با نشونی دوتا وبلاگم ميام.ببخشین(nبار) درضمن وبلاگ خيليعالی دارين.

ChemicalQuestion

سلام ممنون از شما دوست عزيز به خاطر توجه تون بسيار خوشهال ميشم اگر افتخار بدين و مديريت يكي از انجمن هاي سايت : www.ChemicalQuestion.com رو قبول كنيد تا همه از حضور شما استفاده ببريم. ممنون از اينكه من رو در ليست لينكهاي وب لاگ تون قرار داريد. با تشكر فراوان

علی

انرژی یونش : مقدار انرژی لازم برای برداشتن یک الکترون که سست ترین اتصال را با یک اتم گازی سکل دارد. در مورد آرایش الکترونی هم توضیح دهید متشکرم خداحافظ

رویا

سلام ارتباط بین مطالب عالی بوداما اگه نگاه دقیق به شکل ب کنید ارتباطی بین ارایش نیمه پر وپایداری و کاهش افزایش یونش اتمها موجود است