سولفور هگزا فلوئورید ماده ای شگفت انگیز!

سولفور هگزا فلوئورید گازی بی رنگ بی بو وغیر سمی است که خواص بسیار جالبی داردو با استفاده از آن می توان نمایشهای شیمی سر گرم کننده ای را ترتیب داد.

مثلا می توانید بزرگی صدای خود را تغییر دهید.یا با شناور کردن قایق کاغذی خود بر روی آن که گازی کاملا نامرئی است همه ی دوستان خود را متعجب کنید.

در واقع این گاز درست برعکس هلیم است یعنی هلیم 6 بار از هوا سبکتر است ولی این گاز 6 بار از هوا سنگین تر است.

مشخصات سولفور هگزا فلوئورید

¨      ترکیبی معدنی با فرمولSF6

¨      گاز غیر قطبی

¨      بی بو،بی رنگ وغیر سمی

¨      غیر قابل اشتعال در دما وفشار اتاق

¨      هشت وجهی منتظم

¨      انحلال پذیری بسیار کم در آب،به خوبی در حلال های غیر قطبی وآلی حل می شود.

¨      دانسیته 6.13 g/L در سطح آب دریا

انواع نمایش ها با استفاده از خواص ویژهسولفور هگزا فلوئورید

¨      قایق خود را شناور کنید

سولفور هگزا فلوئورید را در یک آکواریوم شیشه ای یا یک بشر بریزید.

از آنجا کهSF6از هوا سنگین تر است پایینتر از آن قرار می گیرد واز ظرف خارج نمی شود.بنابراین شما می توانید یک جسم سبک را بر روی این گاز نامرئی شناور کنید مانند یک هواپیمای کاغذی یا یک قایق ساخته شده از فویل آلومینیومی.حتی شما می توانید در یک برنامه ی نمایشی با استفاده از یک لیوان SF6 رابه داخل قایق ریخته وآن را غرق کنید.

¨      بزرگی صدای خود را تغییر دهید

سولفور هگزا فلوئورید سنگین تر از هواست. بنابراین صدا از داخل آن با سرعت کم تری عبور می کند

اگر ریه های خود را از این گاز پر بکنید صدای شما بزرگ وعجیب خواهد شد.

گرچه سولفور هگزا فلوئورید گازی است غیر سمی وخطری شما را تهدید نمی کند ولی در هر حال دقت کنید که دچار کمبود اکسیژن نشوید توصیه می کنیم این نمایش را متناوب در یک زمان انجام ندهید.

سولفور هگزا فلوئورید را ازچه جاهایی می توان تهیه کرد؟

سولفور هگزا فلوئورید گاز ویژه ای است که در در پزشکی  کاربرد دارد(در جراحی چشم وایجاد تصاویر فراصوتی بر روی صفحه)،در صنعت به عنوان یک ردیاب ،دی الکتریک(عایق)،مخلوط آن با آرگون به عنوان عایقبین دولایه در پنجره های دوجداره استفاده می شود به هر حال این گاز آن قدر کاربردهای متنوع وفراوانی دارد که شما با کمی جستجو در مراکز فروش گازهای تخصصی می توانید آن را پیدا کنید.

این نمایش ها را می توانید اینجا تماشاکنید ولذت ببرید.

 

 

/ 10 نظر / 10 بازدید
مینا

خیلی خوشم آمد[گل][گل][گل][گل]

حامد فراهانی

salam khaste nabashid webloge por mohtavye darin be ma ham ye sari bezanid age ba tabadole link moafegh bodin ye neda bedin age khastin maro link konid ba name (shimie daneshgahe azade lahijan) link konid mamnon

كرام الديني

سلام. خيلي جالب بود. يك شب يك پروفسور شيمي همراه با خانمي شميست در انگلستان در كنفرانس سالانه‌ي انجمن آموزش علوم، نمايش جادوگري با شيمي اجرا كرد كه سراسر از عجايب بود. آن را فيلمبرداري كردم، اما متاسفانه كيفيت چندان جالب نيست. از اين نظر شيمي خيلي جذاب و جالب است.

آرام

[گل][گل][گل] عزیز دلم مرسی از لطفی که به من داری . پسرها خوبن ؟ آقای همسر ؟ برات آرزوی روزهایی سرشار از شادی و سلامتی و عشق دارم در کنار خانواده .... خوش باشی .

سودابه

سلام شگفت انگیز بود ... خیلی زیاد ... بزرگ و کلفت شدن صدا را هم دیدم .. مرسی ... راستی من به وبلاگ شما لینک می دهم ...دیگر شما را نمی دانم

محمد

فرروغ

سلام بسیار جالب بود و لذت بردم فقط اگر کمی تخصصی تر بود یا مطالب جدی تر هم میگذاشتید خوب میشد اگر میشود چند سایت تخصصی هم معرفی کنید متشکرم

کریمی

با عرض سلام و ارادت خدمت شما همکاران گرامی . کتاب « مجموعه آزمایش های شیمی دوره متوسطه » شامل: کلیه آزمایشهای کتب درسی شیمی دوره دبیرستان همراه با آزمایش های تکمیلی با پاسخ تشریحی سوالات، به انضمام نمونه سوالات المپیاد آزمایشگاه (طراحی آزمایش و تست با پاسخنامه)،ابزارشناسی ، ایمنی ، خطاها و گزارش کار نویسی از چاپ خارج شد. قابل استفاده کلیه دانش آموزان سال اول ، دوم و سوم دبیرستان و متصدیان آزمایشگاه ها و دبیران محترم شیمی . قابل ارسال به سراسر کشور. 09127497809 Karimi_shimi@yahoo.com http://www.qomchem.blogfa.com نویسندگان : محمد صادق کریمی - محمد محسن روزبه - محمد نادری قمی قيمت : 3200 تومان پس از 22% تخفیف 2500 تومان

بیتا

سلام بسیار بسیار جالب بود ??متشکرم????