ادامه ی ماجرای HF در کلاس ما!

سلام!

خیلی وقت پیش(سال ٨۴)در این وبلاگ پستی گذاشتم با عنوان ماجرای HFدر کلاس ما

آنجا من  بایکی از کاربردهای این ماده یعنی طراحی برروی شیشه آشنا بودم اما در قسمت نظرات به لطف دوستان باچند کاربرد دیگ آن هم آشنا شدم.اماخوشحالم که پس از سالها این یادداشت جدید را زیر آن پست خواندم.ببینید:

سلام به شما معلم گرامی که ماده ای رو به دانش آموزانتون معرفی کردید که حتی بسیاری از اساتید خود من در دوران دانشگاه اونو نمیشناسن .  
افتخار اینو دارم که دانش فنی تولید این ماده در کشور در انحصار منه.
وبلاگ خودمو در ارتباط با این طرح گذاشتم . می تونید بخونید ...
ضمنا وبلاگتون هم بسیار جالب بود برام
موفق باشید
http://www.irexpert.ir/?127600
www.iranhf.blogfa.com
نویسنده: سجاد شادرام

وحالا اگه می خواهید با این ماده حسابی آشنا شوید

 

اینجا واینجا بروید

این هم مختصری در موردکاربردهایHF

 در فرآیندهای زیادی فلوئورید هیدروژن مورد استفاده میگیرد که در ادامه به تعدادی از آنها اشاره شده است.

- سنتز آمونیوم بی فلوراید از واکنش آمونیاک و هیدروژن فلوئورید.

- ساخت پلی تترا فلوئورو اتیلن از پلیمریزاسیون تترا فلوئورومتان،که از اسید کلریدریک گیری مونو کلرو دی فلوئورومتان تولید می شود وخود آن نیز از ترکیب کلروفرم و اسید فلوئوریدریک بدست می آید.

- برای حکاکی روی شیشه در لامپ و محصولات دیگر بکار می‌رود.

در تولید کریستال های تزئینی و مات کاری شیشه آلات ،مقررات محیط زیست در بسیاری از کشورها ایجاب می کند، میزان پخش فلوریدها در هر متر مکعب از هوای خروجی واحدهای صنعتی نبایستی بیشتر از 5 میلی گرم باشد.

بعضی از محققین امکان استفاده از گاز فلوئور خالص را به‌عنوان سوخت موشک بررسی کرده‌اند، چون این گاز دارای ضربه مخصوص بالائی می‌باشد.

- در تولید آلومینیوم فلورید(AlF3) که برای ساخت کریولیت بکار می رود.

- بعنوان رسوب‌زدا در اسیدشویی فولاد ضد زنگ.

- در تولید فلورایدهای معدنی نظیر تری فلورید بور (BF3) و تترا فلورید اورانیوم(UF4)  و هگزا فلورید تنگستن (WF6) و تری فلورید کلر (ClF3).

- مادة اصلی تهیة آلومینیوم فلوراید.

- موارد آزمایشگاهی.

- در تولید اسید هگزا فلوئورو سیلیسیک (H2SiF6).

- در تولید فلورید هیدروژن پتاسیم بعنوان عامل مات سازی و بعنوان ماده آغازین در تولید فلوئور عنصری.

معمولاً در فرآیندهائی که نام برده شد، فلورید هیدروژن اکثراً به صورت محلول هیدروژن فلورید (اسید فلوئوریدریک) مصرف می‌شود.

- در تولید هگزا فلوئورو سیلیکات ها مانند هگزا فلوئورو سیلیکات منیزیوم ،روی و مس که به سادگی در آب حل می شوند و بطور عمده به عنوان مواد نگهدارنده در محافظت چوب به کار می روند.

- در فلوئوردار کردن آب از هگزا فلوئورو سیلیکات سدیم استفاده می شود.

- از واکنش فلورید هیدروژن و اسید بوریک در حضور اسید سولفوریک، تری فلورید بور بدست می آید که در سیلندرهای گاز تحت فشار به بازار عرضه می شود. این ماده به صورت کمپلکس یا ترکیب های افزایشی آن ، مثلا با اترها،الکلها،اسیدهای کربوکسیلیک و غیره و یا بصورت خالص به عنوان کاتالیزور فریدل – کرافتس مورد استفاده قرار می گیرد.

- اسید تترافلوئورو بوریک که به صورت محلول آبی 50% از اسید بوریک و اسید فلوئوریدریک تولید می شود و سایر فلوئوروبورات های قلیایی،آمونیوم و فلزات واسطه در لایه نشانی گالوانیکی فلزات ، به عنوان گدازآور، ماده اشتعال کاه و غیره بکار می روند.

- در فلوئوردارکردن الکتروشیمیایی ترکیبات آلی بکار می رود،که در این روش ترکیبات عامل پر فلوئور توسط الکترولیز ترکیبات غیر فلوئوردار مربوطه در فلوئورید هیدروژن مایع بدست می آیند و در علف کشها ، مواد اشتعال کاه مانند C4F9SO3K ، مواد دافع چرکی و گریس برای منسوجات ، مواد آتش خاموش کن ، امولسیون کننده ها برای پلیمر شدن تترافلوئورواتیلن ، عوامل کنترل جریان یابی و شره کردن رنگها، مواد سخت کننده ، کاتالیستها و غشاهای ممبران استفاده می شوند.

- در تولید پلی وینیل فلوئورید(PVF)  از ترکیب استیلن و اسیدفلوئوریدریک و پلیمریزاسیون وینیل فلورید بدست آمده استفاده می شود ، که برای پوشش قطعات در مقابل آب استفاده می شود.

- در تولید پلی وینیلیدن فلوئورید (PVDF) از ترکیب تری کلرو اتان با اسید فلوئوریدریک و تولید کلرودی فلوئورواتان و اسید کلریدریک گیری کلرودی فلوئورواتان بدست آمده و تولید وینیلیدن فلوئورید و پلیمریزاسیون آن ، بکار می رود که در تولید روکش سیم صنایع شیمیایی و غذایی کاربرد دارد.  

- در تولید اورانیوم (ازهگزا فلوراید) و بیش از صد نوع ماده شیمیایی فلوئوردار تجاری کاربرد دارد.

- در تولید پلاستیکهای کم اصطکاک و نیز در تولید هالونها مانند فریون که در تهویه و در سردسازی کاربرد وسیعی دارند، به کارمی رود. در بسیاری از کشورها استفاده از کلروفلوئوروکربنها

در این موارد ممنوع شده چون آنها در تخریب لایه ازن تاثیر زیادی دارند.

- از فلوئور تک اتمی در تولید نیمه هادی به منظور  ashing plasmaاستفاده می‌گردد.

- هگزا فلورید گوگرد از واکنش مستقیم گوگرد و گاز فلوئور در دمای 100 درجه سانتی گراد بدست می آید که بدلیل ثابت دی الکتریک بالای آن (1/00204) ، استقامت الکتریکی بالا(  2/5برابر هوا ( و غیر سمی بودن ، برای جلوگیری از آتش گیری مذاب منیزیوم  حین ریخته گری  ( افزودن چند دهم درصد به هوا ) و در چند جداره کردن پنجره ها و به ویژه عایق کاری حرارتی و صوتی و به عنوان گاز محافظ در تاسیسات ولتاژ بالا در نیروگاه ها،بکار می رود.

- برای تولید کریولیت مصنوعی در صنعت الکترولیز آلومینیوم کاربرد دارد .

- از فلوئورید سدیم به‌عنوان یک حشره کش بخصوص بر علیه سوسکها استفاده می‌شود.

بعضی دیگر از فلوئوریدها برای جلوگیری از پوسیدگی دندان به خمیر دندان و(تا حدی بحث انگیز) به منابع آب شهری افزوده می‌شود.

- در صنایع پتروشیمی و نفت برای تغییر آرایش مولکول ها  (Alteration) :

/ 0 نظر / 15 بازدید