روشها ی فعال تدریس در کلاس علوم تجربی

مطلب زیر به نقل از وبلاگ علوم تجربی وهمکار محترم جناب آقای مرتضی محمدی آورده شده است.لازم به ذکر است که دبیران علوم تجربی دوره راهنمایی چند سالی است که در تدریس خود از روش های فعال استفاده می کنند ودر این زمینه تجارب مفید زیادی دارند.

این طرح شامل یک چک لیست می باشد که شرح قسمتهای مختلف آن در پی می آید:

1 – ستون اول فعالیت های گروهی می باشد که دارای 20نمره است وشامل این بخشها است :

الف -  تقسیم کار بین اعضای گروه :   2نمره به این قسمت تعلق می گیرد .

ب – مشورت در گروه : این قسمت 3 نمره دارد و هنگامی به گروه این نمره داده می شود که اعضای گروه در بخشهای مختلف با یکدیگر مشورت نمایند.

پ – تسلط بر مطلب : این قسمت نیز 3نمره ای است و بستگی به میزان احاطه اعضای گروه بر مطلب به آنان نمره داده خواهد شد.

ت – پاسخ به سوالات دانش آموزان : در صورتی گروه بتواند به سوالات مطرح شده بوسله دانش آموزان پاسخ دهد 3 نمره به گروه تعلق می گیرد که نتیجه این قسمت مطاله فراتر از کتاب توسط اعضای گروه و ایجاد رقابت طرح سوالات جالب تر است.در ضمن به کسانی (دانش آموزان غیر از گروه مورد بررسی) که بتوانند سوالات خوب طرح کنند نیز نمره تعلق می گیرد .

ث – پاسخ به سوالات کتاب : شامل دو نمره است و مربوط به «فکر کنید » ، «تفسیر کنید » و ... می باشد.

ج – مطالب خارج از کتاب : در ارتباط با موضوع درس و شامل 3 نمره

خ – خبر علمی : در ارتباط با موضوع درس و یا غیر آن شامل 2 نمره

د – طرح سوال : اعضای گروه باید پس از پایان درس  سوالاتی را مطرح کرده و از دانش آموزان بپرسند ضمن اینکه می توانند به دانش آموزان نمره دهند این قسمت نیز 2 نمره دارد.

2 – ستون دوم انجام  آزمایشات کتاب زیر نظر معلم : در این مرحله دانش آموزان زیر نظر معلم آزمایشات مربوط به موضوع کتاب را انجام        می دهند و هربند آن از 1 تا 5 نمره برای آن در نظر گرفته شده است:

الف – انجام صحیح آزمایش.

ب – تقسیم کار بین اعضای گروه : تمام کارهای آزمایش را یک یا دو نفر انجام ندهند بلکه همه در انجام آن مشارکت کنند.

ج – تسلط بر موضوع : موضوع آزمایش را از قبل مطالعه کرده و برای فهمیدن مراحل انجام آن وقت تلف نشود.

د – نتیجه گیری : اگر گروه بتواند نتیجه دلخواه کتاب را بگیرد نمره کامل از این قسمت می گیرد در غیر این صورت به میزانی که از نتیجه منحرف شده باشند از نمره آنها کسر می شود.

3 – فعالیت های دانش آموزان : آخرین ستون چگ لیست که در آن میزان فعالیت دانش آموز در هنگام تدریس و همکاری با گروه سنجیده می شود .

برای این کار 4 رفتار دانش آموز مورد ارزیابی قرار می گیرد که در مجموع 10 نمره داشته وعبارتند از :

الف – مشارکت دانش آموز در گروه : که 3نمره دارد و بیان کننده میزان همکاری دانش آموز با اعضای گروه است .

ب – قدرت بیان دانش آموز: که خود باعث می شود دانش آموز این رفتار را در خود تقویت نماید و شامل 2 نمره می باشد.

ج – مشورت با گروه : این قسمت نیز 3نمره را شامل می شود و در راستای تقویت حس مشورت طلبی وکمک به دیگران می باشد.

د – پاسخ به سوالات مطرح شده : نشان دهنده نقش فرد در رسیدن گروه به پاسخ سولات دانش آموزان است و هرکدام که نقش بیشتری داشته باشند نمره بیشتری می گیرند این قسمت نیز 2 نمره ای است.

این چک لیست طوری طراحی شده است که اگر در برخی از جلسات آزمایشی انجام نشود گروه مورد بررسی متضرر نگردد. به ابن ترتیب که در جلسات دارای آزمایش نمره گروه از میانگین مجموع ستون اول و دوم بدست می آید. و در غیر این صورت( نبودن آزمایش ) نمره گروه همان نمره ستون اول می باشد.

بهتر است قبل از استفاده از این چک لیست دانش آموزان نیز با آن آشنا شوند تا بتوانند بهتر عمل کنند.

در ضمن از همه همکاران تقاضا داریم پیشنهادات و نظرات انتقادی خود را در مورد این طرح ارائه دهند تا با رفع نواقصات آن بتوانیم طرح بهتری را تهیه نماییم. 

چک لیست

  كلاس و شعبه:              نام گروه:                  نمره گروه :                                           گ:گروه       د :دانش آموز      ك:كتاب        آ:آزمايش

فعاليت هاي گروهي

آزمايشات

فعاليت دانش آموزان

وضعيت

موضوع

1

2

3

وضعيت

موضوع

1

2

4

نوع فعاليت

نام د.

مشاركت در گروه

قدرت بيان

مشورت با گروه

پاسخ به سوالات

نمره نهايي

تقسيم كار

 

 

×

انجام صحيح

 

 

 

 

 

 

 

 

/ 3 نظر / 13 بازدید
saeed

اپلود کردم منتظر نظرتم ممنون می شم اگه بیای

عبدالحمید پهلوزاده

سلام خانم راستگو خوب هستید . به همکارمون آقای محمدی تبریک میگم . ایشون از همکار های ما توی مدرسه هستند . حقیقتا زحمت کش و مشتاق به استفاده از فناوریهای نوین آموزشی می باشند . البته کاش این جداول رو توی یه فایل ورد گذاشته بودین که اینطور قالب وبلاگتون رو به هم نریزه . موفق باشید .

ويدا

با سلام و خسته نباشید . وب سایت جامع الکترونیک ، برق و کامپیوتر آموزش و مقالات الکترونیک ، برق ، مدار فرمان ، ابزار دقیق ، مخابرات ، دیجیتال ، میکروکنترلر ، PLC ، کامپیوتر ، برنامه نویسی ، مدارات الکترونیکی ، جزوات درسی ، سوالات کنکور ، ebook های آموزشی ، نرم افزار های تخصصی ، لینکستان سایت های آموزشی ، انجمن های گفتگو ، کتاب آموزشی و ... در www.ir-micro.com www.ir-micro.net با تشکر از نویسنده محترم وبلاگ