ضرورت استفاده از ماشین حساب(1)

سلام

 

تا همین چند روز پیش در گیر تصحیح اوراق بچه ها بودم.یکی از مشکلات بزرگی که در برگه ها به چشم می خورد ضعف شدید آن ها در محاسبات ساده‌ی ریاضی است.در محاسبه مرتبه ی واکنش دانش آموز راه حل را تا آخر می رود نهایتا رسیده به مثلا 3 به توان ایکس برابر 1 ونمیتواند حل کند.اشتباه نکنید این دست مشکلات من با دانش آموزان دوره ی راهنمایی  وحتی دبیرستان نیست ها بادانش آموز پیش دانشگاهی رشته ریاضی وتجربی است.یا اینکه تعداد قابل توجهی از دانش آموزان پیش ریاضی در ساده کردن کسر 490/70مشکل داشتند.

simple_calculator_01.png

 

به عقیده ی من علت این ضعف شدید را بیشتر باید در استفاده ی بی حد ومرز از ماشین حساب دانست.معمولا از ابتدای سال من با دانش آموزانم یر سر استفاده از این ابزار نه چندان مدرن جر وبحث داریم.من استفاده از آن بر سرکلاس وامتحان ممنوع می کنم گرچه در ابتدای کتاب آن را مجاز دانسته است.دلیل محکمه پسندم هم این است که در کنکور استفاده از ماشین حساب مجاز نیست وبچه ها ضرر می کنند .ولی این را شاید بیشتر برای موجه کردن کارم می گویم دلیل اصلیم این است که معتقدم اگر در محاسبات ذهنمان متکی به ماشین حساب شد  حتی حساب کتاب  ساده  ی روز مره را هم نمی توانیم انجام دهیم.امروز که دیدم سایت لبخند ریاضی دقیقا نظری مخالف این را نوشته است تصمیم گرفتم این بحث را همین جا مطرح کنم شاید به نتیجه ی بهتری برسم.

 

 

 

 

 

 

/ 8 نظر / 12 بازدید
عبدالحمید پهلوزاده

سلام همکار محترم . قبل از هر چیز از حسن توجهی که نسبت به گروه معلمان ریاضی راهنمایی دارید بسیار سپاسگذارم. و اما بحث : اینکه دانش آموزی مفهوم یک چهارم رو ندونه برمیگرده به دوره ابتدایی و راهنمایی که دانش آموز با مفاهیم کسر ها درگیر نشده و فعالیت های کتاب به نحوی نبوده که به دانش آموز این مفهوم رو القا کنه . یکی دیگه از مشکلات مشابهی که ما داریم و به دوره دبیرستان هم میرسه همین مفهوم کسر ها هست . مثلا دانش آموز نمیدونه که اختلاف بین یک هشتم و یک نهم چقدر است و آیا این اختلاف بیشتر است یا بین دو عدد یک دوم و یک سوم . استفاده از ماشین حساب وقتی توصیه میشه که دانش آموز با این مفاهیم آشنا شده باشه و بتونه به راحتی با اعداد کار کنه . و در واقع ماشین حساب به کار دانش آموزی میاد که این مراحل رو طی کرده باشه . تدبیر شما هم برای کلاس خودتون ، قابل قبول هست و در واقع میتوان گفت استفاده از ماشین حساب رو نمیتوان به همه کلاس ها تجویز کرد و در واقع هر دبیری باید تشخیص بده استفاده از ماشین حساب در شرایط کلاس خودش مفید است یا نه . موفق باشید و مجددا سپاس

رجبی

سلام -بنده هم با شما هم عقيده ام -اين معضل حتیدر بین دانشجویان هم من می بينم

عبدالحمید پهلوزاده

سلام همکار خوبید ؟ شرمنده من متوجه نظر شما در مورد پیشنهادی که تو وبلاگم نوشته بودم نشدم . ممکنه واضح بگید ، یه خورده آی کیو ما سرما خورده ، یعنی واکنشش گرماگیر بوده هنوز هم موازنه نشده .:)

بابک اسماعيلی

به نظر شما چه کتابهای را لازم است یک دانش آموز در طول دوران تحصیل خوانده باشد . کتاب معرفی کنید . و در یکی دو سطر بنویسید چرا باید آن کتاب را خواند . کتاب چه ویژگی در او ( شاگرد ) ایجاد می کند .