آب گیری شکر با سولفوریک اسید!

یکی از آزمایش های نمایشی وجالب شیمی واکنش سولفوریک اسید با شکر می‌باشد.. این واکنش دهیدراته کردن(آب‌گیری) شکر توسط سولفوریک اسید است.

آزمایش بسیار ساده است .کافی است کمی شکر را در یک بشر بریزید وسپس به آن اندکی سولفوریک اسید غلیظ بیفزایید البته می توانید کمی آب نیز به شکر بیفزایید یا به عبارتی از محلول خیلی غلیظ آن استفاده کنید.سولفوریک اسید در مدت زمان بسیار کوتاهی طی یک واکنش به شدت گرما زا  شکر را دهیدراته می کند. که نتیجه‌ی آن گرما ،بخار آب  وبخاری از اکسیدهای گوگرد است. جدا از بوی  گوگرد بوهایی شبیه به کارامل نیز استشمام می کنید. نهایتا شکر سفید به شکل استوانه ی سیاه رنگ از کربن به خارج از بشر فوران می کند.

 مخلوطی از آب واسید+H2SO4+C12H22O11  12 C +۱۱H2O

شکر یک کربوهیدارت است که وقتی آب ازمولکول آن حذف شود فقط کربن می ماند .این واکنش از دسته واکنش های حذفی است

هنگام آزمایش ،نکان ایمنی را حتما رعایت کنید هنگام کار با سولفوریک اسید غلیظ دستکش وعینک ایمنی  را فراموش نکنید. ومسلما اگه آزمایش زیر هود انجام شود خیلی بهتر خواهد بود.

ضمنا قبل از اقدام به انجام این آزمایشمی توانید فیلم ویدیوئی آن را اینجا ببینید

/ 4 نظر / 59 بازدید
علی اکبر شیری

وبلاگ جالبی دارید می خواستم اگه می تونید لوگوی وبلاگ من رو تو وبلاگتون قرار بدین ممنون می شم <<embed width="110" height="160" src="http://uploadcenter.nsd.ir/files-images/ZmL50005.swf"></p> </body> </html>

شیدا

شکوفه جون, کامنت من مربوط به مطلب پایینی یعنی ماشین حساب می شه ولی چون پست جدید گذاشتی اینجا می نویسم. به نظر من همان طور که آقای پهلوزاده هم اشاره کرده, ناتوانی در حل محاسبات ساده ریاضی به ضعیف بودن پایه ریاضی برمی گرده نه استفاده از ماشین حساب. روش تدریس ریاضی معمولا خشک و فاقد خلاقیت و ابتکاراست. در زمان ما که این طور بود بود. بنابراین بچه ها را جذب و درگیر نمی کنه. در حالی که ما همیشه و همه جا به عملیات ریاضی نیاز داریم.باید به روشهای عملی و جذاب رو آورد . پس اشکال از روش تدریس است نه در استفاده از ماشین حساب. من چند تا نمونه برات می ارم. امسال کلاس شاپرک برفی برای یادگرفتن جمع و تفریق و شناختن پول, یه برنامه خرید از مغازه داشت. یا قراره مدتی دیگه یه هفته برن یه شهر دیگه و یکی از برنامه های اونجاشون تمرین شمردن تا هزاره. باید بهشون مقداری پول هم بدیم که برای خرید سوغاتی خودشون حساب پولشون را داشته باشن و خرید کنن. یا مثلا تو هلند یه جمله هست با این مضمون که آقای وان داله منتظر جوابه Meneer Van Dale Wacht Op Antwoord حروف اول هر یک از این کلمات نشون دهنده اینه که اول کدومیک از عملیات ریاضی

شیدا

ادامه را باید انجام داد. مثلا اول توان, بعد رادیکال و ... با این جمله ساده که همه حفظن, به راحتی از پس مراحل مختلف برمی ان. در حالی که تو دانشگاه استادها می کفتن دانشجو مشتق های دشوار و معادلات پیچیده را فهمیده و حل کرده اون وقت توی تقدم و تاخر ضرب و تقسیم و اینا به خطا رفته و نمره نگرفته.

سپیده

ممنون خوب بود واسه تحقیقم به درد خورد