طاعات وعباداتتان قبول !

علی الحساب این مطلب را که توی مجله ی الماس هم چاپ شد را اینجا می گذارم تا بعد !

یکی از مسائل ومشکلاتی  که در اداره ی کلاس های مبتنی بر آی تی وجود دارد  مدیریت زمانی ،آموزشی، ارزشیابی وبه طور کلی مدیریت کلاس می باشد.یکی از نرم افزارهای بسیار مفید در این زمینه که امکان کنترل ومدیریت را برای معلمین فراهم می کند ،نرم افزار Net Support School Maneger  می باشد.

نت ساپورت نرم افزاری بسیار مفید وقدرتمند جهت آموزش کاربران در یک مکان آموزشی از طریق شبکه کامپیوتری می باشد.

برنامه نت ساپورت دارای دو بخش اصلی می باشد:

  1. برنامه معلم(1Tutor:که معمولا بر روی کامپیوتر معلم نصب می شود.
  2. برنامه دانش آموزStudent :مه بر روی کامپیوتر دانش آموز نصب می گردد..

این برنامه جذابیت های زیادی دارد وتقریبا همه نیازهای یک معلم را برای اداره ی یک کلاس  فعال مبتنی بر رایانه رابر طرف می کند.  این برنامه به معلم اجازه می دهد که به راحتی بتواند مونیتور  خود را در اختیار همه دانش آموزان قرار دهد ومانیتور هر یک از دانش آموزان را متقابلا مشاهده وکنترل کند .

توسط این برنامه  در زمان از قبل برنامه ریزی شده معلم می تواند دانش آموزان را ارزشیابی کند وسریعا نتایج هر دانش آموز را اعلام کند.

 

اجازه بدهید امکانات نت ساپورت را برایتان بشمارم شاید شما هم علاقه مند شدید که در کلاسهایتان از آن استفاده کنید.

نصب هم زمان برنامه از روی کامپیوتر مدرس بر روی کامپیوتر دانش آموزان: این برنامه را از روی کامپیوتر مدرس می توانید بر روی همه کامپیوتر ها نصب کنید.  ودیگر نیازی نیست که بر روی تک تک کامپیوترها جدا گانه نصب شود.

امکان تعریف گروههای مختلف دانش آموزی : نت ساپورت به شما امکان گروه بندی دانش آموزان را در کلاس می دهد و پس از گروه بندی، شما  علاوه بر اینکه با گروههای مختلف دانش آموزی سر وکار دارید در بعضی از موارد مورد نیاز، مانند ارزشیابی یا چت وپرسش وپاسخ می توانید به صورت فردی هم با دانش آموزان ارتباط برقرار کنید.

 

امکان پاسخگویی به سوالات دانش آموزان به طور شخصی:  دانش آموزان می توانند هر زمان که سوالی دارند به صورت چت با معلم خود ارتباط برقرار کنند .در این حالت سوال وجواب فقط بین معلم ودانش آموز ادامه پیدا می کند ومزاحمتی برای سایرین ایجاد نمی شود.

 

 

استفاده از وایت برد :

این برنامه نوعی وایت برد را با امانات کامل  شامل  ابزار نوشتن متن ،رسم شکل ،قرار دان عکس ،فیلم  وحتی صدا را دارد.ضمنا مدرس می تواند اجازه نمایش وایت برد را تنها به گروههای مورد نظر بدهد.

 

ارسال ودریافت فایل:

این برنامه به شما جازه می دهد که هر گونه فابل مورد نیاز را به کامپیوترهای دانش آموزان بفرستید ودر صورت نیاز در درایو مورد نظرتان قرار دهید وبرعکس فایلی را از کامپیوتر آن ها دریافت کنید.

 

بررسی کامپیوترهای متصل شده ودیدن مونیتور همه دانش آموزان هم زمان:

 این برنامه به مدرس  اجازه می دهد که قرار داشتن  همه کامپیوتر ها را  در شبکه کنترل کند ودر صفحه کامپیوتر خود مونیتور همه دانش آموزان وفعالیت های آنان را مشاهده کند وکامپیوتر دانش آموزان را به سه حالت زیر تحت نظارت داشته باشد

 الف- موس وصفحه کلید دانش آموز فعال است ومعلم فقط مونیتور دانش آموز را  مشاهده کند بدون اینکه دخالتی داشته باشد .

ب-موس وصفحه کلید  معلم ودانش آموز هر دو فعال است. معلم در صورت نیاز دانش آموز را از جای خود راهنمایی می کند. 

ج- فقط موس معلم فعال است ودانش آموز کنترلی بر صفحه کامپیوتر خود ندارد

 

کنترل اتصال دانش آموزان به اینترنت :با این امکان معلم می تواند سایتها وآدرس هایی را تعیین کند وبه دانش آموزان فقط اجازه ورود به آنها را بدهد ویا برعکس تعدادی از سایتها را تعیین کرده وبه دانش آموزان اجازه ورود به آن ها را ندهد.

 

امکان گفتگو ی گروههای دانش آموزی با یکدیگر: در این حالت گروههای مختلف دانش آموزی  قادرند  با یکدیگر به تعامل وگفتگو بپردازند ودر این حالت معلم می تواند ناظر گفتگو ها ی بین آن ها  باشد.

روشن وخاموش کردن کامپیوترها:مدرس از جای  خود می تواند کامپیوتر هر یک از دانش آموزان را روشن یا خاموش کند.

 

 نمابش مونیتور یکی از دانش آموزان به  دیگران : در این حالت مدرس می تواند مونیتور هر یک از دانش آموزان را به گروه دیگر با به همه کلاس نشان دهد.

 

امکان رمز گذاری جهت حفاطت از تنطیم های انجام شده توسط مدرس:این برنامه به طور کامل از امکانات صوت وتصویر (مالتی مدیا) پشتسیانی می کند

 

اعطای امکانات کنترلی ومدیریتی به یکی از دانش آموزان : شما به عنوان مدرس توسط این یرنامه می توانید برای گروههای دانش آموزی کلاس تان یک سر گروه تعیین کنید وامکان کنترل گروه را به سر گروه بدهید.

 

تعیین کلاسهای مختلف وحق انتخاب دانش آموز برای ورود به آن ها: شما به عنوان مدرس می توانید چند کلاس را تعیین کنید  وبه دانش آموز امکان انتخاب کلاس و ورود به آن را بدهید

ارزشیابی از دانش آموزان :این بر نامه به مدرس امکان می دهد که در کوتاهترین زمان ممکن وبسیار ساده از دانش آموزانتان امتحان بگیرید .این امتحان می تواند متنی، تصویری ، صوتی وحتی ویدئویی  باشد. همچنین می تواند گروهی ویا فردی باشد برای مثال اگر هر سه نفر یک کامپیوتر در اختیار دارند می توانند هر کدام جداگانه پاسخ خود را بفرستند. واز همه مهم تر اینکه نتایج امتحان نیز خیلی سریع در اختیار معلم قرار می گیرد . بلافاصله پس از امتحان، دانش آموزان می توانند نتیجه خود را ببینند وهمچنین پاسخ صحیح سوالات را بر رسی کنند.

واما ببینیم این بر نامه برای تنبیه دانش آموزان بازیگوش  ومحدود کردن دانش آموزان کلاس چه تمهیداتی اندبشیده است؟

 

کنترل اتصال دانش آموزان به اینترنت :با این امکان معلم می تواند سایتها وآدرس هایی را تعیین کند وبه دانش آموزان فقط اجازه ورود به آنها را بدهد ویا برعکس تعدادی از سایتها را تعیین کرده وبه دانش آموزان اجازه ورود به آن ها را ندهد.

 

قفل کردن صفحه نمایش ،صفحه کلید  ویاموس همه دانش آموزان، هنگام ارائه درس:

برای جلوگیری از شیطنت دانش آموزان  هنگام تدریس ،موس وصفحه کلید کاربران را می توانید غیر فعال کنید؛ تا دانش آموزان فقط به تدریس شما که بر روی مونیتور کامپیوترها نمایش داده می شود توجه کنند.

 

روشن وخاموش کردن کامپیوترها:مدرس از جای  خود می تواند کامپیوتر هر یک از دانش آموزان را روشن یا خاموش کند.

 

همچنین نت ساپورت به مدرس اجازه می دهد گروه یا دانش آموز خاطی را از کلاس خارج کند!اورا از چت کردن وگفتگو با گروههای دیگر محروم کند!

 

راستی! دقت کنید که هنگام نصب برنامه تعداد کاربران را به تعداد مورد نیازتان یا بیشتر تعیین کنید معمولا به طور پیش فرض تعداد کلابنت ها(2clients) عدد 5 می باشد ولی شما حتی  عدد 100 را هم می توانید انتخاب کنید.

جالب اینجاست که شرکت سازنده این نرم افزار از همه استفاده کنندگان تقاضا کرده است که اگر امکانات دیگری به جز اینها در کلاستان مورد نیاز است نیازتان را توسط ایمیل اعلام کنید تا امکانات مورد نیاز شما نیز به برنامه اضافه شود.

 

 

 

1-Tutor:ناظر

2-clients:کامپیوتر های کابران

شکوفه راستگو جهرمی-دبیر شیمی ناحیه 1- شیراز